12 Mayıs 2012 Cumartesi

Profesyonel Irkçılık


        Futbol;  barış, kardeşlik,  fair-play, rakibe saygı çevresinde gerçekleşen bir spor olarak bilirdik eskiden. Şimdiler de ise ne rakibe saygı kaldı, ne de seyir zevki bıraktılar biz futbolseverlerde. Son yıllarda ise ‘Irkçılık’ adı altında siyahi futbolculara, rengiyle ilişkilendirerek küfür ve hakaretler gördük. En son örneği de Fenerbahçeli oyuncu Emre Belözoğlu’nun  Trabzonspor’un siyahi oyuncu Zokora’ya yapmış olduğu Irkçılığı seyrettik canlı olarak.
     Profesyonel oyuncuların yapmayacağı hareketler diye bilirdik. Oyuncu sahaya çıkar futbolunu oynar taraftarını sevindirir ya da üzer ama rakibine böyle eylemlerde bulunmazlardı. Sadece ülkemizde değil İngiltere’de bir örneğini gördük. Evra’ya Suarez tarafından yapılmıştı benzer bir saldırı.


Karşısında ki rakibi kendinden küçük görmek, hor görmek, aşağılamak, küfretmek, ten rengi ile ona hakaret etmek, ve bunu her türlü kanıtlanmasına rağmen kabullenmeyip hala ben profesyonel bir futbolcuyum diye gezmekte içler acısı bir durum.


Kimseye küfretmedim diyen futbolcunun yaptıkları bunlarla sınırlı değildi. Türkiye – Hırvatistan karşılaşmasında kale direğinde yaslanarak, kale arkasında ki taraftarlara küfür edende aynı kişi.Aynı zamanda profesyonel diyoruz bu oyuncuya.

Yaptığı davranışın ufak çaplı bir karşılığını da aldı maç içerisinde. Herkes beklemiştir kalkıp da kavgaya tutuşmasını .Belki de bunu istemişti yaptığı hatanın farkında olduğunu ve maç içerisinde de başka bir reaksiyon göstermedi. Ama ne olursa olsun profesyonel olmadığını bir kez daha gösterdi biz futbolseverlere. Bir kez daha nefretini kustu taraftar kendisine.

Olayın diğer tarafına bakalım şimdide. Kendisine yapılan ırkçılığa rağmen çıkıp oyununu oynadı Zokora. Küsmedi futbola,  belki hayatında ilk defa böyle bir şey ile karşılaştı, ama o ne kadar profesyonel olduğunu bizlere gösterdi. Mücadelesini sonuna kadar sürdürdü taraftarın kalbinde taht kurdu oyunuyla yüreğiyle.

Tüm dünyaya gösterdi tepkisini gereken desteğide  aldı taraflı ve tarafsızca. Irkçılığa maruz kalanlara öncü oldu belki de, kimse bize hakaret edemez, küçümseyemez dedi yaptığıyla. Sonuna kadar da haklıydı. Gerçekleri bir kez daha gösterdi tüm dünyaya. Seremonide tavrını belli etmişti zaten elini sıkmayarak.


     Son olarak kendisine  yapılan davranışa tepkisini koyan  Zokora’ya ; bulunduğu ruh hali dolayısıyla verilen desteğin artması sevindirici bir durum. Aynı zamanda bizlere bir kez daha gerçek yüzünü gösteren Emre Belözoğlu’na gereken tepkinin artması bazı kamuoyu organlarının hoşuna gitmese de olması gereken bir gerçeği gün yüzüne çıkarmıştır.


Siz siz olun hiçbir siyahi  insana ırkçı söylemlerde bulunmayın. Ya da bulunun sonucuna da katlanın…                    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder